İstanbul Üniversitesi’nden URAP Sıralamasında 3 Alanda Liderlik Başarısı

ODTÜ Enformatik Enstitüsü bünyesinde yer alan University Ranking by Academic Performance (URAP) Araştırma Laboratuvarı tarafından, dünyadaki üniversitelerin başarılarına göre sıralandığı URAP 2019-2020 Alan Sıralaması belirlendi. 10 farklı bilim alanında dünya sıralamasına giren İstanbul Üniversitesi; Türk üniversiteleri arasında ise 3 bilim alanında zirvede yer alırken, 4 bilim alanında da ilk 3’e girme başarısı elde etti.

Üniversitelerin akademik performanslarının değerlendirildiği URAP sıralamasında, bu yıl en başarılı üniversiteler 61 farklı bilim alanına göre listelendi. Makale ve atıf konusunda en güvenilir kaynaklardan biri olarak gösterilen InCites verisinin kullanıldığı sıralamada, 100 ülkede yer alan üniversitelerin son 5 yıldaki akademik performansları değerlendirildi.

Üniversitelerin; makale, toplam doküman ve atıflarının ilgili alan içindeki etkisinin ve uluslararası iş birliği oranının, alan sıralaması ölçütü olarak kullanıldığı değerlendirmede, Türkiye alan sıralamasında yer alan 36 üniversitesi ile alan sıralamasında yer alan üniversite sayısı bakımından ülkeler arasında 17’nci sırada yer aldı. Türk üniversiteleri 61 bilim alanından 26’sında yer aldığı için ülkelerin alan sıralamasında yer alma sayısına göre yapılan değerlendirmede Türkiye 43’üncü sıraya girdi.

10 Farklı Bilim Alanında Dünya Sıralamasındayız

İstanbul Üniversitesi, URAP 2019-2020 Alan Sıralaması’nda önemli bir başarı ortaya koydu. Mühendislik, Tıp ve Sağlık Bilimleri, Fen Bilimleri, Eczacılık, Biyoloji, Diş Hekimliği, Psikoloji ve Bilişsel Bilimler, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Teknoloji ve Nörobilim olmak üzere 10 farklı bilim alanında dünya sıralamasına giren İstanbul Üniversitesi; Türk üniversiteleri sıralamasında da büyük bir başarı gösterdi.
Biyoloji, Nörobilim ve Moleküler Biyoloji ve Genetik alanlarında Türk üniversiteleri arasında zirvede yer alan İstanbul Üniversitesi; Tıp ve Sağlık Bilimleri, Psikoloji ve Bilişsel Bilimler ve Diş Hekimliği alnında 2’nci, Eczacılık alanında ise 3’üncü oldu.

Diş Hekimliği Alanında İlk 160’ta Yer Aldık

Diş Hekimliği alanında dünya sıralamasında ilk 160’a girme başarısı sergileyen İstanbul Üniversitesi, bu alanda 157’nci olurken; Biyoloji alanında 537’nci, Nörobilim alanında 398’inci, Teknoloji alanında 991’inci, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanında 449’uncu, Tıp ve Sağlık Bilimleri alanında 318’inci, Psikoloji ve Bilişsel Bilimler alanında 503’üncü, Eczacılık alanında 438’inci, Fen Bilimleri alanında 981’inci ve Mühendislik alanında 843’üncü sırada yer aldı.

Dünya sıralamalarında birinci olan ülkelerde ise Çin ve Amerika öne çıktı. ABD 61 alanın 20’sinde, Çin ise 18’inde birinci olurken; Hollanda 9, İngiltere 5, Fransa 2, Brezilya 2, Singapur 2, Malezya, Avustralya ve Hong Kong ise birer alanda birinci oldu. Harvard Üniversitesi’nin 15 alanda birinci olduğu sıralamada, Tsinghua Üniversitesi 8 alanda, Amsterdam Üniversitesi de 4 alanda birinci olarak belirlendi.

URAP 2019-2020 Dünya Alan Sıralaması’na ulaşmak için tıklayınız.

Haber: Tuğçe AYÇİN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir