Makedonya Heyeti İstanbul Üniversitesi’ni Ziyaret Etti

Ziyaret Makedonya Büyükelçisi Dr. Zvonko Mucunski ve Sv. Kiril ve Metodi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nikola Jankulovski ve üniversitenin öğretim üyelerinin katılımlarıyla İstanbul Üniversitesi rektörlük makamında gerçekleştirildi. 
Buluşmada İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi’nin tarihini ve yapısını ziyaretçilere aktardı. Üniversitenin bazı bölümlerinin 100 yılı aşkın bir süredir faaliyette olduğunu bildiren Prof. Dr. Ak, bu bölümlerden olan Hindistan ve Pakistan’da konuşulan Urdu Dili için kurulan bölümün Hindistan’ın kurulmasından önce açıldığını kaydetti. “2015 yılında yüzüncü yılını bir sempozyumla kutladığımız Urdu Dili ve Edebiyatı bölümü gibi Edebiyat Fakültemiz bünyesinde 23 dil bölümü bulunmakta, ayrıca 25 dilde eğitim veriliyor. Lisansta Türkçe programlarımızın yanında İngilizce programlarımız da bulunuyor; tıp, eczacılık, diş hekimliği, uluslararası ilişkiler, işletme ve ilahiyat bu bölümler arasında. Üniversitemiz bünyesinde 154 farklı ülkeden 8339 uluslararası öğrencimiz bulunmakta. Şu anda öğrenciler dışında yaptığımız değişim programı kapsamında Makedonya’dan gelen okutmanlarımız bulunuyor. 2 yıllık olan bu program isteğe bağlı olarak 4 yıla uzatılabiliyor” dedi.
Sv. Kiril ve Metodi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nikola Jankulovski, İstanbul Üniversitesi’nin Türkiye’nin en köklü üniversitesi olduğunu söyleyerek, İstanbul Üniversitesi’yle olan iş birliklerinin kendileri için ayrı bir önem taşıdığını ifade etti. Yapılan işbirliği kapsamında bahseden Prof.Dr. Jankulovski; “Büyük bir gelenekten gelen bu eğitim yuvasında, güçlü uluslararası bağlantıları bulunan İstanbul Üniversitesi’yle çalışmak bizim için önemli. Bizim üniversitemizde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne de 120 öğrenci kaydoldu. Gençlerimiz Türk Dili ve Kültürüne oldukça meraklı“ dedi.Makedonya eski Cumhurbaşkanı Gyorge İvanov’un İstanbul Üniversitesi’nin fahri doktorantı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ak, İvanov’un oğlunun da İstanbul Üniversitesi bünyesinde eğitim aldığını söyledi. Prof. Dr. Ak: “Temennimiz düzenlendiğimiz yaz okulları kapsamında da öğrencilerimizin Makedonya’yı gezip görmesi ve Makedonca eğitim imkânlarından faydalanabilmeleridir” dedi.


Haber: Ahmet Çağatay BAYRAKTARİ

Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir