“Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Kadın” Sergisi Açıldı

İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi Eğitim Programı sorumlusu Prof. Dr. Nil Sarı, Atölye Başkanı Jale Yavuz ve Atölye Başkan Yardımcısı Gaye Özen öncülüğünde hazırlanan “Tezhip ve Minyatür Sanatıyla Kadın” sergisinin açılışı 3 Mart’ta İstanbul Üniversitesi Rektörlük Binası Sergi Salonu’nda düzenlendi.

Serginin açılış konuşmasını yapmak üzere eğitim programı sorumlusu Prof. Dr. Nil Sarı söz aldı. Sergi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Sarı, atölye hakkında bilgi verirken, serginin önemi ve kadına verilen değer hakkında konuştu.

Prof. Dr. Nil Sarı’nın ardından söz olan İÜ Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak, “Bu serginin burada olması tesadüf değil. Bildiğiniz gibi bizim kültürümüz hat ve sanata dayalı bir kültür. Şu anda dünyadaki kütüphanecilik tarihi bakımından en değerli kütüphaneler bizde” dedi. Üniversitemizin bizim için çok büyük bir gurur vesilesi olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ak, “Hatta nadir eserler kütüphanemizin kendi merkez yapısı dışında fakültelerde, başka üniversitelerde bir üniversite kütüphanesi olacak zenginlikte şubeleri var” dedi. Şuan ki Nadir Eserler Kütüphanesi’nde yazma eserler, haritalar ve diğer kültür ürünlerinde üniversitemiz tarafından muhafıza edildiğini söyleyen Prof. Dr. Ak, bu eserlerden faydalanmak isteyenlerinde buradan yararlanabildiğini belirtti. “Bunları talep edenlere sunmanın yanında bize ulaştığı gibi bizden sonraki yüzyıllara da ulaştırmak bizim temel görevimiz. Bu anlamda da bizim kütüphanemizde bir restorasyon atölyesi kurduk ve orada Restoratör unvanında da çalışanlarımız var” diyen Prof. Dr. Ak, “Bu çalışmaların tamamı, mevcut eserlerin restorasyonu veya onların hareketlerinden ilhamla ortaya atılmış olan yeni eserler yeni çalışmalarla üreten çok değerli bir atölyemiz” dedi.

Üniversitemizde Kadın Varlığı Türkiye Ortalamasının Üzerinde
Prof. Dr. Ak, “8 Mart Dünya Kadınlar Günüyle birlikte bu hafta vesilesiyle içten benimsemiş olduğumuz kadının çalışma hayatında olması kendi niteliklerini etkinliklerini toplumun ileri gelenlerine sunabilmesi, imkânlarını geliştirebilmek kararlılığı içerisindeyiz” diyerek üniversitemizde hem idari ve akademik personel olarak hem de öğrenci olarak toplumumuzu yansıtacak şekilde kadın varlığının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. “Şöyle yuvarlak bir sayı verecek olursam, idari personelimizin %57’si,öğrencilerimizin %53’ü ve akademik personelimizin %50’si kadın” diyen Prof. Dr. Ak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadınlarımızda öyle sıradan kadınlar değil, her biri bulunduğu yerde tam kapasiteyle çalışan tam etkinlik içerisinde çalışan hem üniversitemiz hem de diğer üniversitelerin kendi alanları bakımından rehberlik edecek şekilde öncü çalışmalar ortaya koyan ülkemizin kıymetli zenginliği. Bu göreceğimiz sergide hocalarımızın kendi yüreklerinden içlerinden kopan duygularını hünerlerini sergiledikleri eserlerden oluşuyor. Kendilerini kutluyorum.

Haber: Hande Nur OCAK
Fotoğraf: İbrahim Can SELEN
İÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir